Magyarország egy családbarát ország felé vezető úton halad. Sikeresen elindult a határon túl élő családokat segítő Köldökzsinór program. A támogatásokkal a kormány anyagilag is el akarja ismeri azokat, akik magyar gyermeket vállalnak a világ bármely pontján – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériuma család- és ifjúságügyért is felelős államtitkára a február 1-i budapesti sajtótájékoztatóján.
Novák Katalin közölte: a január 1-jén elindított program egyik eleme a 64 125 forintos egyszeri anyasági támogatás, a másik pedig a babakötvény, amelynek elindításához az állam 42 500 forintot biztosít, később pedig évenként kamattámogatást. Eddig 523 határon túli család igényelte az anyasági támogatást – fűzte hozzá.
A Felvidékén a Szövetség a Közös Célokért területi irodáinak munkatársai is készséggel állnak az igénylők segítségére, hiszen a felvidéki magyarok a Magyar Igazolvánnyal vehetik igénybe a támogatást. Amennyiben további kérdésük lenne a Köldökzsinór programról, akkor megkereshetik a Pozsonyi Nagykövetséget vagy a Kassai Főkonzulátust elektronikus levélben (mission.kas@mfa.gov.hu) vagy telefonon (+421-55-728-2021).
„Novák Katalin a főkonzulátusra eljuttatott levelében és a Köldökzsinór programról szóló tájékoztatójában arra kér minden szervezetet, hogy tájékoztassák a magyar családokat a lehetőség híréről” – közölte a Felvidék.ma-val Bitay Levente, konzul.
Minden magyar gyerek kincs, bárhol szülessen is
Novák Katalin hangsúlyozta erőforrásként tekintenek a csaknem 4,5 millió határon túl élő nemzettársunkra is, akik szintén hozzájárulhatnak a magyarság gyarapodásához.
Az államtitkár közölte azt is, hogy a családok éve és a külhoni magyar családok éve programjain eddig csaknem tízezren fordultak meg. A programokba civil szervezetek is bekapcsolódnak, így mások mellett az Otthon segítünk alapítvány, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége, melynek több felvidéki tagszervezete is van, valamint az egyszülős családokkal foglalkozó szervezet is.
A családszervezetek összefogása nagyban hozzájárul a családok éve sikeréhez – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára még a múlt héten Budapesten, a családszervezetek képviselőivel folytatott zártkörű megbeszélés utáni sajtótájékoztatón.
Novák Katalin kifejtette, szeretnék minél több tartalommal megtölteni a tematikus évet, ezért a kormány igyekszik anyagilag és erkölcsileg is felkarolni a családszervezetek minél több kezdeményezését. A családok évének célja, hogy az ország minden szegletében, sőt az egész Kárpát-medencében megtapasztalhassák az emberek, Magyarország egy családbarát ország felé vezető úton halad – hangoztatta az államtitkár.
Úgy fogalmazott, a családszervezetekben minden év a családokról szól, és a kormány is arra törekszik, hogy intézkedéseivel minél jobb helyzetbe hozza a családokat, és megerősítse őket abban, hogy családban élni jó.
Kérdésre válaszolva elmondta, idén 68 óvoda és bölcsőde jön létre a Kárpát-medencében, és 170 a felújított, illetve felújítandó intézmények száma.
Potápi Árpád: Tavasszal több pályázatot is meghirdetnek a határon túliak számára
Potápi Árpád, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is azt hangoztatta, hogy a magyar nemzet számára a Magyarországon, a Kárpát-medencében és a diaszpórában élő magyar családok jelentik a legfontosabb értéket. A kormány 2010 óta sokat tett azért, hogy valamennyien érezzék, egy nemzet tagjai vagyunk – tette hozzá.
Elmondta, tavasszal több pályázatot is meghirdetnek a határon túl élő magyarok számára. Ezek között említette a családokat segítő szolgáltatásokat indító vállalkozók számára kiírt 500 millió forintos pályázatot. A várandósságot és a gyermekszületést pedig egy 150 millió forintos egészségügyi eszközbeszerzési pályázattal segítenék. Elmondta azt is, hogy szeretnék a védőnői szakmai hálózatot kiterjeszteni, elérhetővé tenni a határon túli magyarok számára is.
A külhoni magyar családok évének nyitórendezvénye Budapesten
Potápi Árpád közölte, a február 2-i programra mintegy kétszáz külhoni magyar vállalkozót, önkormányzati, egyházi és civil szervezeti vezetőt, valamint a családokat segítő közösségek képviselőit várják.
Kerekasztal-beszélgetést rendeznek a MÁÉRT által elfogadott tematikus évek nemzetpolitikai szerepéről és eredményeiről, melynek a Felvidékről Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének az elnöke és Németh Gabriella a Magyar Közösség Pártja szociális, családpolitikai és egészségügyi alelnöke lesz a vendége.
A 2018 a külhoni magyar családok éve nyitórendezvényét Dr. Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára és Dr. Illés Boglárka, az Emberi Erőforrások Minisztériumának ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkára 2018. február 2-án (péntek) 09.00 órakor nyitja meg.
A rendezvény részletes programja ITT olvasható.