A Kisebbségi Jogvédő Intézettel kötött megállapodás értelmében a Szövetség a Közös Célokért társulás hálózata bekapcsolódik a Kárpát-medencei Magyar Jogsegélyszolgálat működtetésébe.
A jogsegélyszolgálatunk célja a határon túli magyarságot ért jogsérelmek orvoslása, a felvidéki magyarok jogvédelmének erősítése és hatékony, szakszerű fellépés a kisebbségvédelem területén.
A Szövetség a Közös Célokért, a Kisebbségi Jogvédő Intézet iránymutatását követve a jogsértések ellen kíván hatékony védelmet nyújtani, amikor a felvidéki magyar polgárokat magyarságuk vagy vélhetően magyarságuk miatt:
- tettleg bántalmazzák,
- a magyar állampolgárság elnyerésével egyidejűleg, annak következményeként megfosztják őket szlovák állampolgárságuktól,
- nyelvi alapú hátrányos megkülönböztetés áldozatává válnak,
- a törvény által biztosított kisebbségi jogaikat nem gyakorolhatják,
- a törvény által biztosított nyelvi jogaikkal nem élhetnek közigazgatási, polgári peres vagy büntetőeljárás során,
- olyan esetekben, ahol a kétnyelvű ügyintézéshez való jog sérelme valósul meg,
- ahol, az anyanyelvhasználathoz való jogsértés valósul meg,
- ahol, a gyülekezéshez, szabad véleménynyilvánításhoz való jog sérelme érhető tetten,
- ahol a kétnyelvű feliratok hiányából adó jogsérelmi helyzet forog fenn.
Irodáinkban a következő eljárást alkalmazzuk: amennyiben a SZAKC irodát felkeresi egy érintett polgár, hogy őt jogsérelem vagy hátrányos megkülönböztetés érte magyar nemzetisége miatt, akkor a munkatárs:
1. meghallgatja az eset ismertetését, megismerkedik a dokumentumokkal,
2. tájékoztatja a polgárt arról, hogy az ügyben elhangzott információkat továbbítja az illetékes szakembereknek, és az ő segítségükkel fog majd választ adni a polgárnak,
3. a lehető legteljesebb feljegyzést (jegyzőkönyvet) készít az esetről a legfontosabb adatokkal és dokumentumokkal együtt, és írásban (e-mailben) továbbítja a SZAKC igazgatójának, és a jogsegélyszolgálatba bevont felvidéki jogászoknak.
Az eljárás díjmentes.
A SZAKC a pozsonyi központi, és további 11 területi irodájával egész Felvidékén elérhető hálózatot működtet.
A tájékoztató irodák munkatársai a polgárok
rendelkezésére állnak, és amennyiben a polgárt jogsérelem érte vagy hátrányos megkülönböztetésben volt része magyarsága miatt, közvetítőként lépünk fel az érintett polgár és a jogsegélyszolgálatba bevont felvidéki magyar ügyvédek közt.
Irodáink jegyzékét és elérhetőségeit ide kattintva érhetik el.
Felhívjuk az érdeklődők figyelmét a jogsegélyszolgálat menüben elérhető cikkek kategóriára, ahol a jogsegélyszolgálattal kapcsolatos legfrissebb információkat és híreket tesszük közzé, valamint a letölthető dokumentumok menüpontra, ahol a jogsegélyszolgálattal kapcsolatos dokumentumainkat találhatják.
Keressen minket bizalommal!