Civil információs fórum Kistárkányban

Az Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület, mint a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Civil Információs Centrum (CIC) cím birtokosa és a Kistárkány és környéke polgári társulás a magyar-külhoni magyar civil szervezetek közötti együttműködések építéséről szervezett információs rendezvényt június 21-én.

 

A találkozó Kistárkányban zajlott a rendezvénynek otthont adó Aranka Vendégházban. A magyar-külhoni magyar kapcsolatokat és együttműködést elősegítő rendezvény komoly érdeklődést váltott ki a civil szervezetek körében a határ mindkét oldalán.

A magyarországi határ menti megyékben működő CIC-ek és a SZAKC között egy évvel ezelőtt született meg az együttműködési megállapodás a magyar-külhoni magyar partnerségi kapcsolatok építése, a civil szervezetek határon átnyúló együttműködésének segítésére.

A Szövetség a Közös Célokért a Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Pest, Nógrád és Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Civil Információs Centrumok határon túli partnereként az Emberi Erőforrások Minisztériumának szakmai felügyelete alatt nyújt tanácsadást a Felvidéken. Az együttműködés az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárságának közreműködésével jött létre.

„Célunk többek közt a magyar-külhoni magyar kapcsolatok erősítése, együttműködések kiépítése, a felvidéki magyar szervezetek tájékoztatása a Nemzeti Együttműködési Alap és a Visegrádi Alap pályázati lehetőségeiről, segítségnyújtás a sikeres pályázathoz szükséges kapcsolatépítéshez” – fogalmazott ezzel kapcsolatban az elmúlt napokban Pogány Erzsébet, a SZAKC igazgatója.

A rendezvényen képviseltette magát a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) társulás királyhelmeci irodája is, amely Királyhelmecen a Bodrogközi Magyar Közösség Házában (BMKH) tart rendszeresen civil információs napot, legközelebb erre június 30-án kerül sor a BMKH-ban.

A találkozó résztvevőit a kölcsönös bemutatkozás után Palik Zoltán, az Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület BAZ Megyei CIC szakmai vezetője tájékoztatta a civil szervezetek együttműködési lehetőségeiről a rendelkezésre álló források lehívása során.

Kitért a Nemzeti Együttműködési Alap, az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program, a Visegrádi Alap és további EU-s pályázatok által kínált lehetőségek kihasználására.

Összegezte az eddig összegyűlt tapasztalatokat a további civil „építkezésre” vonatkozólag. A tartalmas előadás elektronikus változatát a résztvevők a szervezőtől e-mailban is megkapják. Ezt követően a jelenlévők kérdéseire válaszoltak a CIC munkatársai.

A CIC szakmai vezetője Palik Zoltán, valamint a SZAKC munkatársa, Szegedy László további Felső-Bodrogközi információs rendezvényről egyeztettek, elsősorban a civilszféra és kkv-k együttműködési lehetőségeiről a pályázati pénzek sikeres lehívása érdekében, a tervek szerint a jövőben ehhez nyújthatna szakmai segítséget az MNKH királyhelmeci irodája.