Mozgáskorlátozottként is teljes életet élni – új programot indított a SZAKC

Az egészségkárosultak és mozgáskorlátozottak nemzetközi találkozóján mutatták be a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) társulás társadalmi összetartást erősítő programját, amely a felvidéki mozgáskorlátozott fiatalok kortárs segítő csoportjainak létrehozását tűzte ki célul.

A GRACE – Egészségkárosultak és Mozgáskorlátozottak Egyesülete nyolcadik alkalommal szervezte meg a nemzetközi sport-, és egészségmegőrző napot a nagypakai művelődési központban.

„Az egyesület és a GRACE-kupa célja a közös szórakozás mellett, hogy segítse az egészségkárosultak rehabilitációját, felkészítését az önállóan életre” – mondta Sárközi Tibor, az egyesület elnöke. A járványügyi helyzetre való tekintettel több szociális otthon és egyesület nem vállalta a részvételt, de azért az idei versenyre több felvidéki és magyarországi egyesület is benevezett, többek között a Csefosz SE, a legfőbb partnerszervezetük, a tatai Áhi jóga, a Humanitás SE Tatabánya, az FNO Győr, a Cameleot Győr, a SZZP Galánta, a FEFOSZ, a nagymegyeri, a dunaszerdahelyi, a somorjai és a galántai egészségkárosodottak szervezetei, valamint közreműködtek a nagypakai csapat ifjúsági és felnőtt versenyzői is.

(Fotó: Bölcskei Tímea/Felvidék.ma)

Ján Riapoš, a Szlovák Paralimpiai Bizottság elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a nehéz időszakra való tekintettel minden megmozdulás és verseny példaértékű, hiszen a biztonság mellett nem kis feladat egy ilyen nagyságrendű verseny megszervezése, főként, hogy a főszereplői a mozgáskorlátozottak. A sport maga is egy gyógymód, a legjobb megelőzési mód, mivel összeköti az embereket és egyben erősíti a jellemet.
Ezt követően a paralimpiai világ- és Európa-bajnok emléktáblát adott át a polgármesternek és a Grace elnökének, Sárközi Tibornak megköszönve az együttműködést.

Köszöntőt mondott Zuzana Stavrovská, az Egészségi Fogyatékkal Élő Személyek Hivatalának főbiztosa, aki szerint a sport mindig egy jó lehetőség arra, hogy átlépjük a korlátokat, barátságok köttessenek, hiszen a sport összeköti a társadalomban élőket.

Nagypaka polgármestere, Seňan Iván teljes támogatásáról biztosította a Grace társulást. A nagypakai önkormányzat eddig is minden évben segítő kezet nyújtott, helyszínt biztosított a rendezvényeikre, a polgármester pedig különdíjat ajánl fel a verseny egyik győztes csapatának.

Seňan Iván és Ján Riapoš (Fotó: Bölcskei Tímea/Felvidék.ma)

A verseny előtt bemutatásra került a “Peer to Peer – Mozgáskorlátozott fiatalok társadalmi inklúziójának és társadalmi szerepvállalásának erősítése a kortárs segítés erejével” című projekt.

Hideghéthy Andrea, a SZAKC ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az Erasmus+ program támogatásával létrejött projekt előkészítési folyamata során a felvidéki szakemberekkel való egyeztetés és a megvizsgált szlovákiai helyzetkép elemzése megmutatta számukra, hogy sokan naponta megküzdenek a kirekesztettség, a magány érzésével, saját bőrükön tapasztalják az elutasítást. Emellett tapasztalják, hogy az oktatás, vagy a munkaerőpiac nem áll készen a fogadásukra, nem veszi figyelembe egyéni szükségleteiket.
„Fontosnak láttuk, hogy Szlovákiában is elinduljon az a program, ami a mozgáskorlátozott fiatalok aktív társadalmi szerepvállalását erősíti, mialatt azokat szólítja meg, és azokra építkezik, akiknek a legjobban kell harcolniuk a mindennapokban” – mondta.

Hideghéthy Andrea, a SZAKC ügyvezető igazgatója (Fotó: Bölcskei Tímea/Felvidék.ma)

A továbbiakban a SZAKC felvállalta, hogy csatlakozik a MEOSZ terveinek a megvalósításához és a felvidéki szakmai háttérintézményekkel karöltve, mint a FEFOSZ, a GRACE, a Carissimi és az Artis Centrum megszervezi a mozgáskorlátozott fiatalok önsegítő csoportjainak hálózatát.

Azt is elmondta, hogy a projekt júliusban indult része az online kérdőíves kutatás, aminek segítségével adatokat gyűjtenek a mozgáskorlátozott fiatalok életkörülményeiről, az oktatásról, a munkaerőpiac lehetőségeiről, a szórakozásról, a társas kapcsolataik minőségéről és az aktív közösségi életben való részvételükről. A kérdőívet a nemzetközi találkozón jelenlévő egyesületek tagjai az online űrlap mellett papírformában is kitölthették.

(Fotó: Bölcskei Tímea/Felvidék.ma)

Kiemelte: A továbbiakban az adatgyűjtést fókuszcsoportos interjúkkal egészítjük ki a szakmai és a tapasztalati szakértők részvételével, majd ezek alapján egy módszertani kiadványt készítünk, amivel segíteni tudjuk a mozgáskorlátozott fiatalok számára a társadalmi szerepvállalást. Ezáltal aztán akár mentorként is hatékonyan részt vehetnek a kor- és sorstársaik segítésében valamint az érdekérvényesítő és jogérvényesítő szervezeteket szakmai tanácsokkal támogathatják.

(Fotó: Bölcskei Tímea/Felvidék.ma)

A VIII. GRACE-Cup sportrendezvény mellett versenyeztek a résztvevők a polgármester kupájáért is. A csapatok az egészség megőrzésére is figyelmet fordítottak, hiszen egészségügyi ügyeletet biztosítottak a résztvevőknek, valamint Bacsárdi József vezetésével Áhi jógagyakorlatokat végeztek.

A résztvevők asztaliteniszben, dartsban mérhették össze ügyességüket, de voltak csapatversenyek, triatlon karika, lengőteke és körbedobás, csocsó, boccia és kerekesszékes versenyek is.